Jak pogodzić naukę oraz pracę?
Przeciętny student rozpoczynający swą edukację na uczelniach wyższych ma szereg problemów, z którymi musi się zmierzyć. Najpoważniejszym z nich są oczywiście pieniądze, dzięki którym będzie w stanie wynająć lokal mieszkalny w mieście gdzie znajduje się jego uczelnia oraz nie będzie miał kłopotów z wyżywieniem i zakupem innych artykułów, bez których jego nauka będzie niemożliwa.
Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie skuteczną i wydajną naukę studenta, którego głównym zmartwieniem jest brak pieniędzy na naukę. Studia w Polsce, nawet te darmowe generują w końcu wysokie koszty utrzymania. Jedynym wyjściem dla osób poważnie i dojrzale zapatrujących się na przyszłość jest praca, którą będą mogli połączyć ze studiami. Przyjrzyjmy się więc, jakie możliwości stoją przed studentem.
Praca dodatkowa - kombinowana
Dość popularnym sposobem na pozyskiwanie gotówki przez młodych studentów, jest sprzedaż własnych wyrobów. To domena głównie kobiet, gdyż to one najczęściej wykonują tak zwane "Rękodzieło". Własnoręcznie wykonane kolczyki i naszyjniki, rzeźby z gipsu, grafiki i malowidła - to produkty, które dość często można spotkać na popularnych serwisach aukcyjnych oraz portalach społecznościowych. Plusem takiej działalności jest niewątpliwie nasza niezależność i satysfakcja z wykonywanej pracy, jednak nie są to duże i stałe pieniądze. Męska grupa studentów często podejmuje się zleceń związanych z różnego rodzaju działalnościami opartymi o technologie internetowe. Są to przede wszystkim prace związane z produkcją stron www a także ich pozycjonowanie i różne usługi graficzne. Innymi sposobami na zarabianie pieniędzy podczas studiów to handel przeróżnymi towarami. Jeżeli mamy dostęp do osoby mogącej zaopatrywać nas w tańsze materiały nadające się na sprzedaż, warto z takiej znajomości skorzystać.
Praca na etacie dostosowana do zajęć
Najczęściej wybieraną opcją, na którą decydują się studenci, jest jednak praca na etacie z tą tylko różnicą, że godziny pracy ustalane są indywidualnie z pracodawcą. Ma to na celu maksymalne uelastycznienie czasu spędzanego w pracy w taki, by student mógł bez przeszkód uczęszczać na studia. Angaż tego typu, gdzie godziny pracy nie są ustalane "na sztywno" to przede wszystkim praca na staż, praca w punktach gastronomicznych oraz mniej popularna praca na zmianę nocną. Pracodawcy takich firmach są przeważnie bardziej tolerancyjni dla studentów z uwagi na ich aktualną, skomplikowaną sytuację ale wiąże się to również z niższymi stawkami płacy z czego studenci również muszą sobie zdawać sprawę.
Praca na wakacje
Kolejnym sposobem, z którego korzysta większość studentów zmagających się z problemami finansowymi jest oczywiście praca wakacyjna. Trwa ona co prawda tylko 2-3 miesiące ale pracowici studenci są w stanie zarobić całkiem dobre pieniądze na kolejny rok studiów. Najczęściej wybór pada na pracę w nadmorskich hotelach i pensjonatach gdyż nie jest to zajęcie trudne i wymagające. Daje za to możliwość względnego wypoczynku po zakończonej pracy. Jest to jednak praca, którą zdecydowanie częściej wybierają kobiety. Mężczyźni za to na ogół decydują się na prace budowlane. Ciężka 3 miesięczna praca daje im godziwy zarobek znacznie przewyższający zarobki w lokalach gastronomicznych.
Pożyczki studenckie
Z całą pewnością możemy założyć, że jest również grupa leniwych studentów, która raczej nie pała ochotą do pracy. Jednak i on potrzebuje pieniędzy na naukę. Dla tej grupy słuchaczy zostały stworzone tak zwane kredyty studenckie dzięki, którym co miesiąc otrzymujemy pieniądze przeznaczone na nasze wydatki związane z nauką. Należy jednak pamiętać, że pożyczkę tę należy spłacić w określonym w umowie czasie. Przeważnie następuje to po ukończeniu studiów. Kredyty studenckie mają ten plus, że możemy spokojnie zająć się nauką nie martwiąc się o pieniądze, a także to iż procent za udzielenie pożyczki stanowi nie wielką kwotę.
Samozaparcie i obowiązkowość
Nie ważne jakie model finansowania swoich studiów wybierzesz, ważne jest abyś wyrobił w sobie cechy jakimi są obowiązkowość, pracowitość oraz dążenie do wyznaczonego sobie celu, bowiem czas, który poświęcisz na naukę zaowocuje w przyszłości dobrymi zarobkami o które przecież tak naprawdę wszystkim chodzi.
Źródło: www.kopalniapracy.pl.
Komentarze