Live | Matka (nie tylko) romantyczna

Uczniowie i uczennice Live | Matka (nie tylko) romantyczna 2020-05-25 16:00-17:00

Wykład online prowadzony przez dr Annę Jeleń w ramach cyklu „Współcześni romantycy”.

Link do wydarzenia: Muzeum Pana Tadeusza, Uniwersytet SWPS

To ostatni wykład w ramach tegorocznej odsłony cyklu „Współcześni romantycy”, którego motywem przewodnim jest miłość. Tym razem skupimy się na miłości macierzyńskiej i zaburzeniach klinicznych z nią związanych, o których opowie dr Anna Jeleń, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach, prowadząca odpowie na nie pod koniec wykładu.

•••
Matka Polka, matka Juliusza Słowackiego to figury pochodzące z literatury romantycznej. Uwznioślone przez poezję kojarzą się z poświęceniem i szlachetnym trudem. Nie tylko mężczyźni, ale również kobiety idealizują macierzyństwo, matka staje się bohaterką nie jedynie romantycznych, ale i feministycznych fantazji.

Podczas wykładu spróbujmy spojrzeć na miłość macierzyńską bez wartościowania, z naukowego punktu widzenia. Przyjrzymy się temu, co pokazują wyniki badań i co nowego do tradycyjnego rozumienia macierzyństwa wnoszą teorie psychologiczne. Rozpoczniemy od syndromu Gardnera, który wiąże się z nastawianiem dziecka przeciwko jednemu z rodziców przez drugiego z nich (częściej matkę), omówimy przeniesiony zespół Münchausena, w ramach którego matka może prowokować u dziecka objawy choroby i zakończymy pogłębioną refleksją nad kobiecą perwersją, podejmując próbę opisania stojącego za nią cierpienia.

Psychologia potoczna łatwo porządkuje świat, uspokaja odbiorcę, psychologia naukowa – zbiera obiektywne dane i je interpretuje. Nie waha się również stawiać pytań atakujących kulturowe świętości. Czy matka może powodować u dziecka chorobę ? Wykorzystywać je do zaspokojenia własnych potrzeb? Czy syndrom Gardnera został empirycznie potwierdzony ?

Omówimy powyższe i inne problemy, nie poddając się emocjom, starając się zrozumieć, co może być ich przyczyną, jakie czynniki psychologiczne wiążą się z określonymi zachowaniami matek w stosunku do dzieci.

•••
Współorganizator: Uniwersytet SWPS
Patronat medialny: Radio LUZ

Chcesz dodać wydarzenie?

Jeśli chcesz dodaj wydarzenie, wypełnij formularz klikając przycisk:

Wypełnij formularz

Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu na:

edu@cdt.pl