Podróże z antropologią. Południowa Brazylia

Dorośli Podróże z antropologią. Południowa Brazylia 2020-07-09 19:00-21:00

Lajkonik w tropikach. Śladami Polonii w południowej Brazylii.

Link do wydarzenia: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Już niedługo kolejne spotkanie online z cyklu Podróże z antropologią! Tym razem połączymy się z Brazylią, aby wysłuchać prezentacji przygotowanej przez Karolinę Bielenin-Lenczowską.

Brazylia nie kojarzy się turystom i podróżnikom z pierogami i biało-czerwoną flagą. A tymczasem trzy południowe stany tego ogromnego kraju zostały pod koniec XIX wieku zasiedlone przez miliony osadników z Europy: Włoch, Hiszpanii, Niemiec, a także z będących wówczas pod zaborami ziem polskich. Na południu Brazylii można nie tylko wziąć udział w Oktoberfest lub poczuć się jak w miasteczku na północy Włoch, ale także zjeść pierogi, bigos i posłuchać polskich piosenek ludowych lub pieśni religijnych. Podczas spotkania wybierzemy się do wiosek stanu Parana, w którym mieszka najwięcej potomków Polaków i spróbujemy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
Co to znaczy być obecnie Polakiem w Brazylii?
Czym jest „typowo polska” kuchnia?
Jak Brazylijczycy polskiego pochodzenia mówią po polsku i w jaki sposób uczą się języka polskiego?

Karolina Bielenin-Lenczowska – antropolożka i lingwistka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, obecnie jest profesorką wizytującą na Uniwersytecie Federalnym stanu Santa Catarina we Florianopolis. Zajmuje się antropologią migracji i diaspory. Przez wiele lat prowadziła badania w Macedonii, autorka książki „Spaghetti z ajwarem. Translokalna codzienność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech” (WUW 2015). Obecnie prowadzi badania etnograficzne i etnolingwistyczne wśród Brazylijczyków polskiego pochodzenia, zajmując się praktykami jedzeniowymi i językowymi.

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na FB.

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Zachęcamy do oglądania nagrania z poprzedniego spotkania poświęconego Kubie: https://youtu.be/-PSXEACAnJQ

Oraz poznania materiałów z poprzedniej edycji projektu, podczas której skupiliśmy się na podróżach po Rosji: https://podroze.etnograficzna.pl/

Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: post-turysta, Solo Jolo, Kontynenty

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Chcesz dodać wydarzenie?

Jeśli chcesz dodaj wydarzenie, wypełnij formularz klikając przycisk:

Wypełnij formularz

Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu na:

edu@cdt.pl