Perspektywy na górę św. Wiktorii – wykład online Grażyny Bastek

Dorośli Perspektywy na górę św. Wiktorii – wykład online Grażyny Bastek 2020-06-24 18:00-20:00

Wykład poprowadzi Grażyna Bastek – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Link do wydarzenia: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Miejsce Projektów Zachęty

Paul Cézanne studiował górę św. Wiktorii z kilku odległych punktów. Jeden, za to dobrze poznany motyw służył mu do żmudnego poszukiwania malarskich środków, za pomocą których doświadczenie ludzkiego widzenia można by ukazać na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Paulinę Pankiewicz również interesuje przestrzeń, lecz nie rozległa panorama doliny rzeki Arc i stożek góry w oddali. Góra św. Wiktorii w pracach Pankiewicz jest glinką wydobytą z butów, wykreślona poziomicą ze znakami jej biegu, filmami z widokiem zbocza. Cézanne obchodził górę św. Wiktorii, a Pankiewicz na nią wbiegła. Efektem pracy dziewiętnastowiecznego malarza były malarskie widoki zakodowane na płótnach kolorami i światłem, a współczesna artystka skupia uwagę widzów na fizycznym doświadczeniu „zdobywania” góry. Te dwie perspektywy staną się przedmiotem rozmowy Grażyny Bastek, historyczki sztuki zajmującej się sztuką dawną, z autorką wystawy. Poruszone zostaną tematy maniakalnego studiowania jednego motywu, doświadczenia przestrzeni, samotności w pracy artysty i poświęcenia wiążącego się z szukaniem własnej drogi w sztuce.

Miejsce Projektów Zachęty (transmisja online na Facebooku i na www.zachetaonline.pl)
24.06.2020 g. 18:00
Po wykładzie odbędzie się rozmowa z artystką, Pauliną Pankiewicz.
Wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy przez Joannę Ciesielską.

Prowadząca:
Grażyna Bastek – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się w historii malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW (studia niestacjonarne) i na Podyplomowych Studiach Muzealniczych prowadzi zajęcia poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych, problemom technologii i konserwacji oraz muzealnictwa.
Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w Newsweek Historia, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz.
___
o wystawie:
Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne – wystawa
12 maja – 30 sierpnia 2020

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3, Warszawa
wtorek-niedziela, 12:00-20:00
wstęp wolny

W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.

Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska

Chcesz dodać wydarzenie?

Jeśli chcesz dodaj wydarzenie, wypełnij formularz klikając przycisk:

Wypełnij formularz

Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu na:

edu@cdt.pl