JAK WYKLUCZAJĄ TECHNOLOGIE? MEETUP ONLINE

Dorośli JAK WYKLUCZAJĄ TECHNOLOGIE? MEETUP ONLINE 2020-05-27 19:00-21:00

Jak projektować nowe technologie, by nie wykluczać całych grup odbiorców?

Link do wydarzenia: Centralny Dom Technologii

Produkty cyfrowe mogą wykluczać konkretne grupy odbiorców m.in. ze względu na pochodzenie etniczne, płeć czy wiek. Kiedy stajemy na inteligentnej wadze, jesteśmy poddawani ocenie i porównywani ze standardami mierzonymi przez algorytm, który ktoś wcześniej wybrał i zaprogramował.

Dlaczego technologie, które traktują nas coraz bardziej personalnie, coraz wnikliwiej analizują nasze jednostkowe zachowania, decyzje i upodobania, równocześnie powielają stereotypy? Czy ich twórcy celowo programują je w ten sposób?

Nierówności mogą pojawić się wszędzie: począwszy od procesu zbierania danych, przez klasyfikację i analizę rzeczywistości przeprowadzane z ich pomocą, po interes firm.
Będziemy rozmawiać o wykluczeniu, które w świecie technologii może przyjąć niejedno oblicze. Przyjrzymy się rozwiązaniom od poziomu budowania zróżnicowanych zespołów po tworzenie standardów dotyczących projektowania i budowy usług i produktów cyfrowych.

GOŚCIE:

Aleksandra Bis
Design Lead & Manager w AirHelp, firmie wspieranej przez YCombinator, gdzie na codzień odpowiada za rozwój produktu oraz zarządzenie interdyscyplinarnem zespołem product designerów, badaczy UX i UX writerów. Co-founderka DareIT, gdzie działa na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w IT. Doktorantka programu programu ICT & Psychology na SWPS & PJATK. Swoją pracę doktorancką skupia wokół tematu zwiększania przekonania o własnej skuteczności wśród kobiet chcących podjąć pracę w branży zaawansowanych technologii. Prywatnie muzykofilka, weganka, fanka czarnej kawy.
Paweł Hawrylak
Obecnie Starszy Projektant Produktów Cyfrowych w Monterail, gdzie pracował m. in. nad aplikacjami o przeznaczeniu społecznościowym, finansowym oraz medycznym. Duża część jego pracy to tworzenie interfejsów do interpretacji i zarządzania danymi. Specjalizuje się w uruchamianiu projektów i tworzeniu równowagi między biznesową, technologiczną oraz ludzką stroną aplikacji. Wcześniej przez 5 lat prowadził własne studio graficzne, gdzie zajmował się brandingiem, projektowaniem wydawniczym i cyfrowym. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na specjalności Planowanie Przestrzenne, uczestnik studiów doktoranckich na tym samym wydziale.

PROWADZĄCY SPOTKANIE:

Van Anh Dam

Dyrektorka Zarządzająca w Centralnym Domu Technologii. Urodzona w Wietnamie, ale wychowana w Polsce edukatorka. W pracy łączy swoje doświadczenie w nauczaniu, kreatywnych działaniach i pasję do nowych technologii. Najbardziej lubi tłumaczyć dzieciom i dorosłym czym jest programowanie. Współzałożycielka szkoły programowania Kids Code Fun i członkini Rady Fundacji Girls Code Fun.
Kuba Piwowar
Socjolog, doktorant na Uniwersytecie SWPS, gdzie z perspektywy kulturoznawczej bada wykluczenie algorytmiczne. Jest także analitykiem i pracuje w warszawskim biurze Google. Obecnie koncentruje się na pomaganiu polskim firmom w realizacji projektów transformacji cyfrowej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, gdzie współorganizował wydarzenia związane z badaniami marketingowymi i analizą danych. Ukończył socjologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, podyplomowe gender studies w Polskiej Akademii Nauk, historię sztuki w Collegium Civitas oraz Marketing Academy w The Wharton Business School na University of Pennsylvania.

👋 NA SPOTKANIE ZAPRASZAJĄ:

Piotr Czerski – publicysta zaangażowany w opisywanie zmian technologii i zmian powodowanych przez technologię, także: projektant produktów cyfrowych z dwudziestoletnim doświadczeniem i wykładowca projektowania

Marta Klimowicz – doktor socjologii internetu od ponad dziesięciu lat pracująca w branży IT. Członkini think-tanku działającego przy Centrum Cyfrowym. Aktualnie zarządza zespołem Growth w Monterail, firmie tworzącej oprogramowanie dla klientów z całego świata. Współzałożycielka BalansPL, fundacji działającej na rzecz zwiększenia obecności kobiet w życiu publicznym.

Kamil Śliwowski – wicedyrektor programu edukacyjnego w Centralnym Domu Technologii, trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej. Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacją Panoptykon i Szkoła z Klasą, pisze bloga i newsletter o nowoczesnej edukacji na 👉 https://otwartezasoby.pl

Karolina Szczepaniak – menadżerka projektów IT, prawniczka i koordynatorka think tanku SpołTech, projektu realizowanego przez Fundację Centrum Cyfrowe. Celem SpołTechu jest budowanie przestrzeni do namysłu i rozmowy wokół społecznego wymiaru technologii.

Współorganizatorem spotkania jest SpołTech Centrum Cyfrowego 👉 https://centrumcyfrowe.pl/spoltech

Chcesz dodać wydarzenie?

Jeśli chcesz dodaj wydarzenie, wypełnij formularz klikając przycisk:

Wypełnij formularz

Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu na:

edu@cdt.pl