Debata: Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm

Dorośli Debata: Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm 2020-06-05 19:00-21:00

Debata online zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska oraz otwarcia wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”, która z powodu pandemii zamrożona była przez niemal trzy miesiące.

Link do wydarzenia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw, Wiek półcienia / The Penumbral Age

Europejski Zielony Ład, plan działania Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki, to jeden ze scenariuszy ostatniej szansy, mających służyć ograniczeniu emisji gazów, eksploatacji zasobów, a także, w założeniu, wyrównaniu ekonomicznych nierówności. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie budować przyszłość ponad interesami państw narodowych, populizmem i krótkowzrocznością polityków? Czy radykalna zmiana – wprowadzana systemowo do 2050 roku, kiedy to, zgodnie z założeniami UE, Europa ma się stać neutralna dla klimatu – jest możliwa? Czy sprzężenie ambitnych celów i nowych technologii może przynieść oczekiwane rezultaty, czy też wręcz przeciwnie – towarzyszący zielonym wizjom przyszłości technooptymizm w ostatecznym rozrachunku przyniesie jeszcze więcej niesprawiedliwości i, usypiając czujność, zniweczy działania środowisk aktywistycznych?

Rozważając propozycję Zielonego Ładu, przyjrzymy się, czy konkretne rozwiązania i narzędzia oferowane przez ponadpaństwowe organizacje mogą zostać wzmocnione przez te proponowane przez artystów. Zastanowimy się też nad rolą instytucji publicznych oraz potencjalnych sojuszy, jakie można zawiązać pomiędzy nauką, aktywizmem i sztuką.

Uczestniczki debaty, prof. dr hab. Ewa Bińczyk oraz Izabela Zygmunt, przybliżą problemy, z którymi musimy się jak najszybciej zmierzyć. W dyskusji moderowanej przez dr Magdalenę Budziszewską, przedstawią także propozycje rozwiązań, które mogą wpłynąć na przyszłość naszego kontynentu i całej planety.

Wydarzenie”Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizm” zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (Komisja Europejska w Polsce). Więcej informacji: http://www.ec.europa.eu/poland

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w debacie (będzie możliwość zadawnia pytań na czacie) mogą połączyć się z uczestniczkami poprzez aplikację Zoom:

ID spotkania: 847 0113 8449
Hasło: ZielonyLad

Debata transmitowana będzie na żywo na Wiek półcienia / The Penumbral Age i na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw.

Prowadzenie:

dr Magdalena Budziszewska
psycholożka, pracowniczka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się analizą narracji, metodami jakościowymi w psychologii, emocjami, tożsamością i rozwojem w biegu życia. Prowadzi badania nad stresem, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Uczestniczki debaty:

prof. dr hab. Ewa Bińczyk
pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce.

Izabela Zygmunt
jest aktywistką działającą na rzecz ochrony środowiska i klimatu w organizacjach Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network, gdzie zajmuje się przede wszystkim transformacją energetyczną i sprawiedliwą transformacją regionów górniczych. Wcześniej była urzędniczką Komisji Europejskiej i działaczką Partii Zieloni.


Więcej informacji o wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”: https://wiekpolcienia.artmuseum.pl

Chcesz dodać wydarzenie?

Jeśli chcesz dodaj wydarzenie, wypełnij formularz klikając przycisk:

Wypełnij formularz

Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu na:

edu@cdt.pl